Witam wszystkich serdecznie, mam na imię Angelika i chodzę do 1 klasy gimnazjum, właśnie do szkoły w Pszczelej Woli. Polecam wszystkim naszą szkołę ponieważ jest wspaniała i niezastąpiona :) Pozdrawiam wszystkich odwiedzających naszego bloga :) Angelika K.
wtorek, 24 listopada 2009
wtorek, 17 listopada 2009
Drugi etap. Historia szkoły
poniedziałek, 16 listopada 2009
niedziela, 15 listopada 2009
Witam :)
W dniu 15 listopada 2009r. na terenie naszej szkoły- na łąkach odbyły się " hubertusowe galopy po łące", związane z dniem św. Huberta. Rozpoczęły się o godz. 12:00 a zakończyły się ok godz. 13:15. Organizowane są także zawody skokowe (gdy jest ciepło na dworze), na których poszczególni uczniowie mogą wykazać swoje umiejętności. Trenerem, nauczycielem i koordynatorem jazdy konnej jest pan Wojciech Jachymek, który bardzo dużo uwagi i swojego czasu poświęca właśnie na doskonalenie zdolności. W tej szkole jest bardzo dużo jeszcze innych atrakcji, ale ta jest właśnie jedną z nich, która moim zdaniem jest najciekawsza.
Emila Gajak
sobota, 14 listopada 2009
środa, 11 listopada 2009
O szkole

Szkoła mieści się w zespole parkowo-pałacowym z XIX wieku. Do dziś przetrwała prawie półkilometrowa "aleja Rohlandów". To prawie dziewięćdziesiąt okazałych, 200-letnich lip. Zachował się też dworek Rohlandów wzniesiony przez Romana Rohlanda, syna gen. Franciszka Rohlanda - bohatera powstania listopadowego.
Pszczela Wola to przede wszystkim jeden z nielicznych skansenów pszczelarskich, pełen wiekowych uli, z których 23 sztuki wpisane są na listę zabytków. - Tylko proszę nie nazywać ich barciami - strofuje dyrektor szkoły p. Mirosław Worobik - Barć to pomieszczenie dla pszczół w żywym, rosnącym drzewie. To, co tu eksponujemy, to przede wszystkim kłody.
Najstarsza, blisko 300-letnia, kłoda stoi przy wejściu do szkoły. Dopóki pomysłowy pszczelarz nie wyciął jej z drzewa i nie postawił w swoim sadzie, była ową barcią, o której opowiada p. Worobik. Są tu jeszcze zabytkowe dziuplanki i kószki (słomiane ule w kształcie dzwonu). Eksponaty zbiera młodzież podczas wakacyjnych wędrówek.
- To głównie efekt wymiany. Oddawaliśmy pszczelarzom zrobione przez siebie ule, w zamian przywoziliśmy te bezcenne starocie. Wiele z nich pewnie nie doczekałoby dzisiejszych czasów w swoim naturalnym środowisku - uważa pan dyrektor.
Spacerując po parku i rozkoszując się aromatem największej w kraju alei miododajnych kwiatów, warto rozglądać się na boki. Na ścianie pawilonu dydaktycznego dostrzeżemy siedlisko pszczoły samotnicy (tej, która czasami zalęga się na strychach domów). Na jednym z drzew zobaczymy pracującego bartnika, na innym - wspinającego się misia. Na łasucha czeka jednak pułapka, tzw. samobitnia. To zawieszony na linie kloc zasłaniający wejście do barci. Gdy miś chciał go odsunąć, kloc siłą naciągu strącał go w dół, na zaostrzone żerdzie. Miś, barć, bartnik i samobitnia to oczywiście atrapy, które jednak pobudzają wyobraźnię turysty.
Historia powstania skansenu w Pszczelej Woli
Jako najstarszy zabytek w swoich zbiorach posiadamy ul wykonany z drewna sosnowego pochodzący z XVII wieku, ofiarowany przez Józefa Krasnowskiego.
W skansenie zgromadzone zostały unikalne eksponaty dokumentujące sztukę, pracę bartnika i pszczelarza; jej historię, rozwój i współczesność. W zbiorach znajdują się między innymi: stare ule, naczynia na miód, narzędzia bartne, prasy do miodu, miodarki drewniane i wiele innych.
Idea założenia skansenu pszczelarskiego i tzw. Izby pamiątek pszczelarskich powstała w końcu lat 60-tych . Wyszukane w terenie w czasie rajdów i wycieczek eksponaty zaczęto skupować i gromadzić w Technikum pszczelarskim. Z tych zbiorów w 1973 roku powstał skansen i Izba pamięci, które stały się pomocą naukową i atrakcja turystyczną zarówno dla uczniów, uczestników kursów, jak i przybywających wycieczek. Uroczystego otwarcia skansenu w dn. 17 czerwca 1973 roku dokonał prof. dr A. Demianowicz wraz z doc. dr. J. Woźnicą, przecinając wstęgę podczas obchodów Święta Miodobrania.
Dziś każda z wycieczek odwiedzających Pszczelą Wolę z zainteresowaniem ogląda „ocalone od zapomnienia” przedmioty i parowiekowe kłody.
Zabytki zgromadzone w skansenie pozwalają naocznie poznać historię pszczelarstwa na ziemiach polskich.
Klasa I gimnazjum
Skansen pszczelarski w Pszczelej Woli
poniedziałek, 9 listopada 2009
sobota, 7 listopada 2009
